SAD su ove nedelje preduzele odlučan korak ka uspostavljanju stalnog prisustva na Mesecu potvrđujući razvoj nuklearnog fisijskog reaktora namenjenog za površinu Meseca, sa ciljem njegovog raspoređivanja pre 2030. godine.
Projekat je formalizovan Memorandumom o razumevanju (MOU) potpisanim 13. januara 2026. godine između Ministarstva energetike (DOE) i NASA-e, i u potpunosti je usklađen sa politikom “Amerika na prvom mestu – svemir” koju promoviše Bela kuća.
https://t.co/0npDB2UzEz pic.twitter.com/M5hrDuAQPp
— U.S. Department of Energy (@ENERGY) January 14, 2026
Sa tehničke perspektive, lunarni reaktor ima za cilj rešavanje jedno od glavnih uskih grla u ljudskom istraživanju svemira: lunarnu noć, koja traje otprilike 14 zemaljskih dana sa temperaturama koje mogu pasti ispod -180 °C .
U tom scenariju, proizvodnja solarne energije nije dovoljna za održavanje sistema za održavanje života, komunikacije, mobilnosti i naučnih operacija.
Sistem koji NASA i Ministarstvo energetike SAD-a žele razviti mora proizvoditi najmanje 40 kilovata kontinuirane električne energije (40 kWe) tokom operativnog perioda od približno deset godina, bez dopunjavanja gorivom.
Ovaj kapacitet bi omogućio podršku malom lunarnom naselju, naučnim laboratorijama, komunikacijskim stanicama i budućim industrijskim postrojenjima.
15.01.2026.


