Airbus traži izložbene prostore za Beluge

airbus beluga xl, vesti iz avijacije

Airbus postepeno ukida svoju flotu Beluga ST. Ovi ogromni teretni avioni biće izloženi ili korišćeni u edukativne svrhe u budućnosti.

Avioni Beluga ST se postepeno ukidaju, a dva su već obavila svoj poslednji let u septembru.

Iako je Evropska agencija za sigurnost avijacije (EASA) izdala šest direktiva o plovidbenosti za A300-600 ST samo između kraja jula i kraja oktobra 2025. godine, Airbus naglašava da postepeno ukidanje “nije tehnički motivisano”. Direktive EASA-e “odnose se isključivo na svrhe revizije/inspekcije”- izjavili su u Airbus-u.

Plan je da se avioni Beluga ST izlože ili koriste u obrazovne svrhe – odgovarajuće opcije se trenutno ispituju.

“Kao proizvođač aviona sa snažnim evropskim korenima, timovi koji rade na projektu prvenstveno razmatraju izložbene prostore u Evropi.” -izjavio je potparol avio-kompanije.

03.12.2025.